Hasiči zažili pocity tonoucích
Datum: 16.července 2011
Lokalita: Uherský Ostroh
Důležité školení jak postupovat v situaci když se někdo topí absolvovali v sobotu u ostrožského splavu místní dobrovolní hasiči. Prověrka to byla vskutku řádná.
Nejprve skok do chladivé řeky, pak sjezd ze splavu a následně boj s vodním mlýnem, který jen nerad pouštěl to, co se dostalo do jeho centra. Tak nějak vypadalo v kostce školení dobrovolných ostrožských hasičů, kteří v součinnosti s profesionály ze Zlína trénovali u místního splavu.
Při školení si každý z dobrovolníků zažil dramatické chvíle, nicméně o život žádnému z nich nešlo. Ze všech možných stran totiž dohlíželi na situaci právě zmínění profesionálové, kteří byli v případě potřeby připraveni okamžitě zasáhnout.
SOUTĚŽ
MLADÝCH HASIČŮ
V OSTROŽSKÉ NOVÉ VSI
18.června 2011


Pomoc hasičů po havárii malého letadla do jezera u Ostr. Nové Vsi.
Pilot skončil na hladině vodárenské nádrže, stroj klesl na dno...
Dne 18.5.2011 v 17:30 hod. byli hasiči požádáni o pomoc při záchraně pilota po havárii malého letadla do jezera u letiště Kunovice.
Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se třemi zásahovými vozy a dvěma čluny, kterou posílila další jednotka profesionálů z Otrokovic s automobilovým žebříkem, jednotky dobrovolných hasičů obcí Kunovice, Ostrožská Nová Ves a jednotka dobrovolných hasičů podniku LET Kunovice. Ze Zlína vyjel velicí důstojník směny a územní řídicí důstojník. V rámci mezikrajské pomoci na místo vyjela také jednotka profesionálních hasičů z Veselí nad Moravou.
Dojezd hasičů k místu hlášené události byl komplikován nepřesným určením místa v prostoru s více jezery a následně také po horších polních cestách.
Jako první na místo havárie dorazila jednotka podnikových hasičů leteckých závodů. Hasiči přijeli v době, kdy pilot byl ještě ve vodě. Hasiči se dostali za ním a pomohli mu jak z vody, tak přes příkrý břeh jezera. Následně mu ošetřili drobné oděrky a nasadili krční límec. Hasiči se rovněž snažili navádět další najíždějící vozy kolegů z ostatních jednotek.
SOUČINNOSTNÍ CVIČENÍ S LETECKOU HASIČSKOU SLUŽBOU
NA LETIŠTI V KUNOVICÍCH
14.května 2011
Cvičení s leteckou hasičskou službou
V sobotu 14. května se na kunovickém letišti konalo cvičení profesionálních i dobrovolných hasičů s leteckou hasičskou službou. Zúčastnili se ho také hasiči z Ostrožské Nové Vsi. Letadlo Z 137 T AGRO TURBO slouží hasičům především při hašení rozsáhlých požárů. V ČR je devět stanic letecké hasičské služby, ale pouze na šesti z nich jsou k dispozici kromě hlídkových také hasicí letadla. Do jednoho stroje se vejde 1 000 litrů vody. K vodě se přidává smáčedlo, které zvýší hasební účinek 4x. Se 400 litry paliva vydrží hasit 2 hodiny a poté musí znovu natankovat. Na základně v Kroměříži, odkud letadlo létá, drží pohotovost pilot a mechanik. Hasiči se učili, jak se hasicí letadlo plní vodou, jak se kolem letadla správně pohybovat a jak komunikovat s pilotem.
Mgr. Růžena Hlůšková, jednatelka
HASIČSKÁ POUŤ NA SVATÉM HOSTÝNĚ
3O.dubna 2011
Hasiči z Ostrožské Nové Vsi na Hostýně
V sobotu 30. dubna se konala na Hostýně v pořadí již osmnáctá Hasičská pouť.
Zúčastnili se jí také členové Sboru dobrovolných hasičů z Ostrožské Nové Vsi. Někteří členové byli ve slavnostních uniformách, jiní v civilu. Autobus se nám nepodařilo zcela zaplnit i přesto, že jsme oslovili také ostatní spoluobčany. Mladí členové našeho sboru se totiž nemohli poutě zúčastnit, protože se letos zapojili do Velké ceny Mladých hasičů okresu Uherské Hradiště a každý víkend jezdí na některou ze soutěží.
Poprvé jsme na pouť na Hostýn uspořádali zájezd v roce 2003. Od tohoto roku jsme vynechali pouze jednou. Bylo to v roce 2010, kdy jsme se vypravili na Hasičskou pouť do Křtin u Brna. Chtěli jsme tak podpořit náš družební sbor z Ostrova u Macochy. 3. května 2008 byl na Hostýně vysvěcen Msgr. Janem Graubnerem náš nový svazový prapor a standarta našeho sboru.
A jaká byla ta letošní pouť? Na pouť přijelo několik tisíc hasičů z celé České republiky a také vzácní hosté. Nemohli mezi nimi chybět – generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Miroslav Štěpán, ředitelka HZS Zlínského kraje plk. Ing. Jarmila Čičmancová,Ph.D., starosta SH ČMS Ing. Karel Richter, senátor Jiří Čunek, hasiči z Chorvatska a další. Před mší svatou, kterou celebroval arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Msgr. Jan Graubner, se konal slavnostní průvod uniformovaných hasičů.
Mezi vlajkonoši nechyběli ani zástupci našeho sboru. Svazový prapor nesl Miroslav Kusák a standartu našeho sboru Vojtěch Hlúšek. Počasí nám opravdu přálo, a tak se pouť stala hezkým zážitkem pro všechny zúčastněné.
Mgr. Růžena Hlůšková, jednatelka
Výročí osvobození obce Ostr. Nové Vsi
27.dubna
- video - Jana Horáková
8.dubna 2011
Mimořádně rozsáhlý požár firmy na zpracování plastů v Chropyni
s požárem stále bojují desítky jednotek hasičů ze tří krajů
ŠKOLENÍ HASIČŮ V UHERSKÉM OSTROHU 2.DUBNA 2011
Do ovzduší unikl čpavek
První sobotu v dubnu se v Uherském Ostrohu uskutečnilo školení dobrovolných hasičů ostrožského okrsku. Do tohoto okrsku patří Sbory dobrovolných hasičů z Ostrožské Nové Vsi, Uherského Ostrohu a Ostrožské Lhoty. Velitel okrsku Pavel Jurčeka připravil školení, které mělo simulovat únik čpavku (amoniaku) ze zimního stadionu v Uherském Ostrohu. Zúčastnilo se ho celkem 24 hasičů. Cílem školení bylo seznámení se s nebezpečností čpavku, jeho účinků na lidský organismus a získání místních znalostí (zdroje vody pro skrápění čpavkového mraku, přístupové cesty pro techniku, únikové cesty pro evakuaci osob, objekty, které by se musely evakuovat, prohlídka strojovny zimního stadionu). Především evakuace osob by byla v případě čpavkové havárie naší prioritní činností. V okolí zimního stadionu se totiž nacházejí objekty s vysokou koncentrací osob – základní a mateřská škola, penzion a domov důchodců. Podobná školení mají připravit hasičské sbory na ostré zásahy. Všichni doufáme, že ostrých zásahů bude co nejméně a znalosti nabyté při školeních nebudeme nikdy potřebovat.

FAŠANK
5.března 2011...
Ve 4 letech mu umírá tatínek a dál žije pouze se svojí maminkou. Už jako odrostlý školák sám oře na poli, aby pomohl mamince s hospodařením. Mnohem později vstupuje do JZD, kde pracoval až do důchodu.
Do hasičského sboru vstoupil po dohodě se svým švagrem Janem Peprníčkem a svými kamarády Peprnou a Peprníkem. Bylo to v roce 1955. Chtěl vstoupit již dříve, ale rodinné záležitosti mu to nedovolily. Po vstupu do sboru začal aktivně pracovat a zapojovat se na úseku preventivních prohlídek, což bylo aktuální, protože dříve častěji hořelo, komíny totiž někde nevyhovovaly a kontroly to měly dát do pořádku.
Při jedné z těchto kontrol dokonce svými silami zahasil již začínající požár. Kontroly prováděl spolu se švagrem Peprníčkem a Peprnou.
Zúčastňoval se pravidelně s ostatními členy sboru pravidelných nácviků, jak na soutěže, tak na lepší zdolání požárů a ochraně majetku a životů občanů. Vzpomíná si na větší zásah, a to na povodně v Hroznové Lhotě asi v roce 1956.
Sbor byl požádán o pomoc a jednotku tam odvezlo mlékárenské auto.
Také v naší obci bylo dost zásahů. Z jeho vzpomínek jeden z větších a to velký požár v Chylicích u p. Vítka, kde shořel dům i velké množství obilí, ovšem už nešlo nic zachránit.
Tehdy se prováděla požární hlídka při žních po obci, a pak hlavně kolem dráhy, protože vlaky byly příčinou požárů.
Párkrát také hráli divadlo jako amatéři.
Pravidelně se zúčastňoval brigád pořádaných sborem. Tehdy se začala rekonstruovat zbrojnice v dnešní prodejně Hanka. Tam strávil hodně času na zvelebení a rozšíření zbrojnice o sobotách a nedělích. Tehdy byl taky objeven sklep pod zbrojnicí, který sbor zrekonstruoval a dnes jej používá veřejnost. Po sloučení sborů Ostrožská Nová Ves a Chylice v roce 1975 pokračoval ve své činnosti, a to hlavně na brigádách, jak v chylické zbrojnici, ale i na Kulturním domě.
Tehdy se počet členů sboru zvýšil a bylo nutno zbrojnici rozšířit. Dále se zúčastňoval různých zásahů po obci, až jednou mu jeho účast nechtělo tehdejší vedení JZD zaplatit jako refundaci mzdy a dokonce dostal zákaz zúčastňovat se na těchto požárech. Což velmi nelibě nesl.
Velmi rád vzpomíná na pořádání tradičních hasičských plesů, které měly vždy velkou návštěvnost a velkou úspěšnost. Tehdy se chodívalo zvát na ples po domech, což někdy provázely úsměvné historky. V tu dobu na plesech hrávala výhradně dechovka, Matěj vzpomíná, jak tančili mazurku.
Dále se už pak zúčastňoval jen schůzí sboru, kde byl vždy vítán pro svou dobrosrdečnou povahu s neustálým úsměvem na tváři.
Je obdivuhodné sledovat jeho vyprávění a vzpomínání na uplynulá léta.
Poslouchal jsem jeho vyprávění se zaujetím a nestačil se divit, jak popisoval své působení ve sboru, jako by to znovu prožíval a navracel se do dávných let, tak jako čtenář otáčí listy v knize. Je až neuvěřitelné, jak je neustále plný energie, mnozí z nás by si z něj měli brát příklad.
Dodávám, že neslyší a musíme komunikovat pomocí psaním lístků, které čte a následně odpovídá na mé otázky. Svoje vyprávění umocňuje gestikulací rukou, jako by si tím chtěl pomoci zdůraznit jednotlivé záležitosti. Na druhou stranu ale čte bez brýlí, což je v jeho letech téměř neuvěřitelné.
Blahopřejeme mu k jeho kulatému jubileu 90 let, přejeme hodně zdraví, štěstí s přáním ať je co nejdéle mezi námi.
Celý hasičský sbor mu děkuje za jeho celoživotní práci pro sbor.